Erzurum Elektrik Şirketleri ve Erzurum İndirimli Elektrik Aboneliği

Erzurum Bölgesinde elektrik dağıtımı Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluğundadır. Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. ise Erzurum Bölgesine elektrik tedarik etmektedir.
İndirimli Elektrik Erzurum | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Erzurum Bölgesi serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen aboneler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği serbest tüketici limitini aşmak zorundadır. Yıllık 950 kWh üzeri elektrik kullanan her elektrik abonesi serbest tüketici sınıfına dahildir. Erzurum’un yüz ölçümü 25.066 km² ve 2019’daki nüfusu 767.848’dir. Erzurum bölgesinde Ocak 2021 için faturalanan elektrik tüketimi ise 71.487,03 MWH, sayaç adedi ise 387.553’tür. Erzurum Bölgesinde Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş.; abonelik işlemleri, faturalandırma, fatura tahsilatı, fatura itirazı ve güvence bedeli iadesinden sorumludur.
Erzurum Bölgesinde Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. ise bakım onarım, altyapı, sokak aydınlatmaları, elektrik enerjisinin adrese ulaşması, yeni inşa edilen herhangi bir meskene bağlanması, sayaç okuma ve sayaç değişikliğinden sorumludur. Ayrıca Erzurum Bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile elektrik dağıtım şirketi ilgilenir. Erzurum Bölgesi elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen tüketiciler aşağıdaki tabloyu inceleyerek tedarikçi değişikliği için başvuru yapabilir.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Erzurum Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Erzurum bölgesi elektrik dağıtım şirketi Aras Elektriktir. Her şehrin kendine ait dağıtım şirketi vardır ve değiştirilemez. Erzurum bölgesinde Aras Elektrik hizmet vermektedir. Elektrik dağıtım şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiştir ve Erzurum bölgesi özel elektrik dağıtım şirketleri yoktur. Her bir bölge için bir elektrik dağıtım şirketi görevlendirilmiştir ve tüm tedarikçilerinin elektriğinin tüketicilere dağıtımını, elektrik dağıtım şirketleri yapar. Elektrik tedarik hizmeti ile elektrik dağıtım hizmeti farklıdır ve farklı kurumlar aracılığıyla hizmet sağlanır. 

Elektrik Piyasası Kanununun 12.09.2012 tarihli 3. maddesi, “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile dağıtım ve perakende satış faaliyetleri; 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmeye başlandı ve elektrik dağıtımı ile elektrik satışı birbirinden ayrıldı. Erzurum bölgesi elektrik abonelik başvurusu, Erzurum’da görevli elektrik tedarik hizmeti veren Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır, elektrik açtırmak için ise Erzurum’da görevli elektrik tedarik şirketi Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır. Erzurum Aras Elektrik Dağıtım A.Ş., elektrik kesintisi, sayaç takılması ve okunması hizmetlerini de karşılar. 

Erzurum Aras Elektrik Tarifeleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifeleri, Erzurum Aras Elektrik tarifeleridir. Ancak farklı tarifelerden elektrik kullanmak da mümkündür. EPDK’nin belirlediği serbest tüketici limitini geçen elektrik aboneleri, Erzurum için belirlenen görevli elektrik tedarik şirketi Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. yerine tedarikçi değiştirerek farklı bir firmadan daha cazip fiyatlara elektrik tedarik edebilir.

Erzurum Aras Elektrik İndirimli Elektrik Dağıtımı

Erzurum indirimli elektrik tarifeleri, ulusal tarifelerden farklıdır. Erzurum Aras indirimli elektrik dağıtımı ancak tedarikçi değiştirerek mümkündür çünkü dağıtım ücretleri sabittir ve değişmez.

İndirimli elektrik fiyatları, EPDK tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifelerinden daha ucuz olan tarifelerdir ve elektrik tedarikçisi değiştirilerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım şirketleri indirim veya kampanya sunamaz, yalnızca serbest elektrik tedarik firmaları indirimli elektrik imkanı sunar. Tedarikçi değiştirerek %0.5 kadar tasarruf sağlanır. 

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

Erzurum indirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Erzurum Aras Elektrik Fiyatları

Erzurum bölgesi Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması elektrik fiyatı evler için 2.25 TL, ticarethaneler için 4.62 TL ve sanayiler için 4.48 TL’dir. Evlerde kullanılan elektronik eşyaların bir ayda harcadığı elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı ortalama olarak aşağıda belirtilmektedir:

 • D enerji verimliliği sınıfında bir buzdolabı ayda ortalama 21 kWh elektrik tüketir ve faturaya 43 TL tutarında yansır.  
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar tam zamanlı şekilde haftada 5 gün ve günde 8 saat kullanıldığında 12 kWh elektrik tüketir ve faturaya 25 TL tutarında yansır. 
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında ayda ortalama olarak 30 kWh elektrik tüketir ve faturaya 61 TL tutarında yansır.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 24 kWh elektrik tüketir ve faturaya 50 TL olarak yansır.  
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL tutarında yansır.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL yansır.  
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi aylık ortalama 25 kW elektrik tüketir ve faturaya 50 TL yansır. 

Ortalama hesaplama ile klima kullanılmayan bir evde, sadece yukarıdaki tüketim miktarına göre, toplam aylık fatura tutarı minimum 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.)

Erzurum Aras Elektrik Borç Sorgulama

Erzurum bölgesi Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. borç sorgulaması yapmak için, abone numarası, sayaç numarası veya sözleşme numarası gibi tekil kodlar gerekir. 

 • Erzurum bölgesinde Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. için 0850 200 5051 numaralı Aras Elektrik çağrı merkezini arayarak borç sorgulama yapılabilir. 
 • Erzurum Aras Elektrik internet sitesine girip Online İşlemler bölümünden borç sorgulanabilir.

Fatura ödemesi ise Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş.nin internet sitesindeki online işlemler bölümünden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından yapılabilir. 

Erzurum Aras elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir? 
Erzurum Aras Elektrik borç itirazı internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Erzurum Aras Elektrik Abonelik İşlemleri

Erzurum Aras elektrik aboneliği değiştirmek çok basit bir işlemdir ve mesafeli sözleşme ile farklı bir elektrik tedarikçisine geçiş yapılabilir. 

Erzurum elektrik abonelik iptali nasıl yapılır?
Erzurum Aras Elektrik abonelik iptali e-devlet üzerinden yapılır. Ayrıca elektrik abonelik dilekçesi yazılarak Aras Elektrik firmasına iletilebilir.

Erzurum Aras Elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?
Abonelik iptal başvurusunun yapılmasından sonra 3 iş günü içerisinde abonelik iptali gerçekleşir. 

Erzurum Aras Elektrik Abonelik İptali İçin Gereken koşullar Nedir?
Erzurum Aras Elektrik abonelik iptali için, gereken belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik borcunun kapatılması gerekir.

Erzurum Aras Elektrik Abonelik İptali

Erzurum Aras Elektrik abonelik iptali, abonelik başlarken hazırlanan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır. Tedarikçi değiştirmek için Erzurum Aras Elektrik aboneliğini sonlandırmak gerekir. Mesken tipi Erzurum elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır.

 • Güvence bedeli iadesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi ve kontrolü için gereklidir.)
 • Abonelik iptali yapılacak olan meskenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası 

İstenen belgeler ile Aras Elektrik Hizmet Noktaları, e-devlet, N Kolay Hizmet Noktaları ve Çağrı Merkezi üzerinden Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. abonelik iptali yapılır. Farklı bir gün belirtilmemişse 3 iş günü içerisinde elektrik bağlantısı kesilir. Ticarethane (iş yeri) tipi Erzurum elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası
 • Güvence bedeli iadesinin yapılabilmesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
 • Vekaleten abonelik iptalini gerçekleştirecek olan kişinin, yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri alması gerekir.

Erzurum Aras Elektrik Aboneliği Başlatma

İlk kez elektrik bağlanacak bir meskene elektrik bağlatma işlemi ile Erzurum Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. ilgilenir. Ancak meskende daha önceden var olan elektrik kapatılmışsa yeniden abonelik açtırılmalıdır. Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş elektrik aboneliği başlatmak için Online İşlemlerden randevu almak gerekir. Randevuya istenilen belgelerle gidip elektrik aboneliği başlatılır. 

Erzurum elektrik açtırma için gerekli belgeler şunlardır: 

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik abonelik başvuru ücreti alınmaz. Onun yerine elektrik tedarik şirketi güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında iadesi tüketiciye yapılır. 

Erzurum Aras Elektrik Abonelik Başvuru Süreci

Erzurum’da elektrik aboneliği için Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş ile anlaşma yapılmalıdır. Erzurum bölgesi için Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş.den online olarak veya e-devlet üzerinden elektrik tedarik işlemi başlatılır.
Erzurum Aras Elektrik başvuru süreci e-devlet ile www.turkiye.gov.tr/aras-elektrik-perakende-satis-as linkinden direkt abonelik başvuru talebi oluşturularak başlatılır. Erzurum elektrik açtırma için tedarik şirketine iletilecek belgeler şunlardır.

 • Kimlik belgesi
 • Abonelik açtırılacak meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eski bir fatura veya tesisat numarası

Elektrik aboneliği başvurusu ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketine bir kereye mahsus güvence bedeli verilir. Güvence bedeli abonelik sonlandırıldığında geri alınır. 

Erzurum Aras Elektrik Abonelik Devretme ve Devralma İşlemi

Erzurum Aras Elektrik abonelik devretme işlemi sırasında, aboneliği devredecek kişi ile devralacak kişinin birlikte bulunmasına gerek bulunmaz. Erzurum Aras Elektrik abonelik devretme için gerekli belgeler şunlardır.

Mesken için: 

 • DASK belgesi
 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport)
 • Kiracılar için kira kontratı
 • Mülk sahipleri için tapu
 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı

Sanayi veya ticarethaneler için:

 • Kiracılar için kira kontratı
 • Mülk sahipleri için tapu
 • Vergi levhası
 • DASK (6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu kapsamındaki binalar için)
 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri ya da vekaletname (Tam yetkili vekaletname veya içerisinde “elektrik” ibaresi geçen vekaletname gerekir.)

Aboneliği devralacak kişi, yukarıdaki belgelerin yanı sıra aboneliği devredek kişinin kimlik bilgileri ve imzalı dilekçesiyle birlikte devir işlemini tamamlayabilir. Abonelik şirket adına ise yetkili kişinin kimliği ile vergi levhası ve imza sirküsü fotokopileri de gerekir.

Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış Sözleşmesi

Perakende elektrik satış sözleşmesi Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş ile yapılır. Erzurum için görevli elektrik tedarik firması Aras Elektriktir. 

Erzurum Aras Elektrik Şikayetleri

Erzurum Aras elektrik şikayetleri nelerdir?
Resmi Gazete'de yayımlanan 30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre tedarikçi firmaların her biri; kendilerine yapılan tüketici başvuru sayısını, başvuru konusunu ve başvuru sonucuna ilişkin raporları her ay düzenli olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlerden oluşan özet rapor ise tedarik şirketinin  internet sitesinde yayımlanır. 

Erzurum Aras elektrik şikayetleri Aras Elektrik Perakende Satış AŞ internet sitesinde her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır, okumak isteyen herkese açıktır.

Erzurum Aras elektrik şikayet hattı nedir?
Erzurum elektrik şikayet hattı tüm Türkiye için 186’dır. Erzurum Aras elektrik şikayet ve arıza için de 186 aranabilir.

Erzurum Aras Elektrik Fatura Ödeme

Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. elektrik faturası nasıl ödenir?

Erzurum Aras Elektrik elektrik faturası, Müşteri İlişkileri Merkezlerinde işlem ücreti olmaksızın nakit olarak veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilir. Erzurum Aras Elektrik fatura ödeme için elektrik faturası veya sözleşme numarası belirtilmelidir. 

Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. için fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi? 

Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödemesi Aras Elektrik web sitesinde bulunan online işlemler sayfasından kredi kartı kullanarak yapılabilir. 

Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Erzurum Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödeme işlemi anlaşmalı bankaların ATM, internet, mobil uygulama, telefon hattından veya veznelerinden yapılabileceği gibi müşterisi olunan bankaya Aras Sözleşme Hesap Numarası belirtilebilir ve otomatik ödeme talimatı verilebilir. 

Erzurum Aras Elektrik Başvuru Nasıl Yapılır?

Erzurum Aras Elektrik Dağıtım Şirketine Nasıl Başvuru Gerçekleştirilir?

Erzurum Aras Elektrik dağıtım şirketine e-devlet üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir. 
e-devlet üzerinden başvuru tamamladıktan sonra e-imzası olmayan tüketicilerin Müşteri İlişkileri Merkezi için randevu alması ve perakende satış sözleşmelerini imzalamaya gitmesi gerekir. Ayrıca abonelik işlemleri için Aras elektrik dağıtım şirketi web sitesi aracılığı ile randevu alınabilir. Aynı şekilde web sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası ile randevu sorgulama da yapılabilmektedir. 

Erzurum Aras Elektrik Başvuru Gerçekleştirme Koşulları Nedir?
Erzurum Aras Elektrik başvurusu yapabilmek için abonelik istenen adrese ait aktif sözleşme ve borç bulunmaması gerekir. Abonelik istenen adres için aktif sözleşme ya da borç bulunması durumunda işlem yapılamaz. 

Bu şartlar sağlandığında faturaya güvence bedeli yansıtılır ve sözleşme imzalanmaya hazır hale gelir. 

Erzurum Aras Elektrik Başvuru Süreci Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?
Erzurum Aras Elektrik perakende satış sözleşmesinin başvuru süreci aynı gün içerisinde işleme alınır ve dağıtım şirketi ile iletişime geçilir. Dağıtım şirketinin istediği yükümlülükler yerine getirilmişse dağıtım şirketi abonelik istenen adres yerleşim merkezlerine yakınsa 24 saat içinde, yerleşim alanı dışındaysa 48 saat içinde elektrik bağlar. 

Erzurum Aras Elektrik Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Erzurum bölgesi Aras Elektrik başvuru takip işlemi, 0850 200 50 51 numaralı iletişim hattından veya Aras Elektrik internet sitesinden yapılır. 

Erzurum bölgesi Aras Elektrik başvuru iptali ise aynı şekilde 0850 200 50 51 numaralı iletişim hattından veya Aras Elektrik internet sitesinden yapılır. 

Erzurum Bölgesi Aras Elektrik Dağıtım Adres ve Telefon Bilgisi

Erzurum Bölgesi Aras Elektrik Adresi: Şükrü Paşa Mahallesi, TEK Lojmanları Sokak, No:3, 25050 Yakutiye/Erzurum
Erzurum Bölgesi Aras Elektrik Telefon Bilgisi: 0850 200 50 51
Erzurum Aras Elektrik Dağıtım için Alo 186 numaralı hattan bilgi alınabilir. 

Erzurum Aras Elektrik Satış İletişim Bilgileri

Aras Elektrik Perakende Satış AŞ İletişim Bilgileri:

 • Aras Elektrik İspir Hizmet Noktası: Karşıyaka Mah. Hükümet Cad. Gürcüoğlu İş Mrk. No:15 İspir/Erzurum
 • Aras Elektrik Aşkale Hizmet Noktası: Çarşı M. İstanbul C. Şehit Semih Güven Çarşısı No:77 Aşkale/Erzurum
 • Aras Elektrik Pasinler Hizmet Noktası: Reşadiye Mah. PTT Cad. No:12 Pasinler/Erzurum
 • Aras Elektrik Tortum Hizmet Noktası: Yavuz Sultan Selim Mah. Şehit Özcan Karaca Cad. No:13 Tortum/Erzurum
   

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 12 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi