Antalya Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Antalya’da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından, elektrik dağıtımı ise Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) tarafından sağlanır.

İndirimli Elektrik Antalya | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Antalya’nın 2020’de açıklanan nüfusu 2.548.308’dir ve yüzölçümü 1.417 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Antalya’da bulunan sayaç adedi 1.782.480’dir. 2021 Ocak döneminde Antalya bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 612.793,66 MWh’dir.

Antalya’da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 1000 kWh ve üzeri olmalıdır. Antalya’da elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır.

Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır. Antalya bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Antalya elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır. 

Antalya Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Antalya bölgesi elektrik dağıtım şirketi Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’dir. Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise CK Akdenizdir.

Her bölgede görevlendirilmiş bir tane elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri elektrik aboneliği başlatmak isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Antalya’da elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye (AEDAŞ) aittir. Antalya bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Antalya Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Antalya’da görevli elektrik tedarik şirketi ise CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş.’dir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

İndirimli Elektrik Dağıtımı Nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir. Tüm dağıtım bölgeleri için tek dağıtım bedeli uygulanır ve bu bedel evler için kiloWattsaat başına sabit 0,858883TL, Ticarethaneler için ise sabit 0,796378TL/kWh'dir.

Sıkça Sorulan Sorular

Antalya CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Tarifeleri Ne Kadar?

Antalya CK Akdeniz İndirimli Elektrik Dağıtımı Nedir?

Antalya CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Fiyatları Ne Kadar?

Antalya CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Antalya Elektrik Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Antalya'da Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Elektrik Abonelik İptal Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Antalya Elektrik Abonelik İptal Süreci Ne Kadar Sürer?

Antalya Elektrik Abonelik İptali İçin Gereken Koşullar Nedir? 

Antalya CK Akdeniz Elektrik Şikayetleri Nelerdir?

Antalya Elektrik Arıza Şikayet Hattı Nedir?

Antalya'da CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Firmasına Elektrik Faturası Nasıl Ödenir?

Antalya'da CK Akdeniz Elektrik Fatura Ödeme İşlemi Online Yapılabilir mi?

Antalya'da CK Akdeniz Elektrik Firması İçin Özel Ödeme Yöntemleri Var mıdır?

Antalya Akdeniz EDAŞ'a Başvuru Nasıl Yapılır?

Antalya Bölgesi CK Akdeniz Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Antalya CK Akdeniz Adres ve Telefon Bilgisi Nedir?

Antalya CK Akdeniz Elektrik İletişim Bilgileri Nedir?

İlgili İçerikler