Antalya Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Antalya’da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından, elektrik dağıtımı ise Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) tarafından sağlanır.
İndirimli Elektrik Antalya | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Antalya’nın 2020’de açıklanan nüfusu 2.548.308’dir ve yüzölçümü 1.417 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Antalya’da bulunan sayaç adedi 1.782.480’dir. 2021 Ocak döneminde Antalya bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 612.793,66 MWh’dir.

Antalya’da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 950 kWh ve üzeri olmalıdır. Antalya’da elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır.

Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır. Antalya bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Antalya elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır. 

Antalya Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Antalya bölgesi elektrik dağıtım şirketi Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’dir. Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise CK Akdenizdir.

Her bölgede görevlendirilmiş bir tane elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri elektrik aboneliği başlatmak isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Antalya’da elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye (AEDAŞ) aittir. Antalya bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Antalya Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Antalya’da görevli elektrik tedarik şirketi ise CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş.’dir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

İndirimli Elektrik Dağıtımı Nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir. Tüm dağıtım bölgeleri için tek dağıtım bedeli uygulanır ve bu bedel evler için kiloWattsaat başına sabit 0,858883TL, Ticarethaneler için ise sabit 0,796378TL/kWh'dir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi