Çanakkale Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Çanakkale’de elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında Limak Uludağ tarafından, elektrik dağıtımı ise Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) tarafından sağlanır.
İndirimli Elektrik Çanakkale | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Çanakkale’nin 2019’da açıklanan nüfusu 540.662’dir ve yüzölçümü 9.737 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Çanakkale’de bulunan sayaç adedi 417.343’tür. 2021 Ocak döneminde Çanakkale bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 254.968,54 MWh’dir. Çanakkale’de serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 950 kWh ve üzeri olmalıdır. Çanakkale’de elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır. Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır. Çanakkale bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Çanakkale elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.​​​​

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

Çanakkale indirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Çanakkale Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti 

Çanakkale bölgesi elektrik dağıtım şirketi Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketidir (UEDAŞ). Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise Limak Uludağdır.

Her bölgede elektrik şebekesinin işletilmesi ile görevlendirilmiş bir elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri sıfırdan elektrik aboneliği başlatmak (sayaç açtırmak) isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Çanakkale’de elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım UEDAŞ’a aittir. Çanakkale bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir. Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Çanakkale Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Çanakkale’de görevli elektrik tedarik şirketi ise Limak Uludağ Elektriktir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Çanakkale Limak Uludağ Elektrik Tarifeleri

Çanakkale Limak Uludağ elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir. Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder. Çanakkale’deki tüketiciler için 2024 Mayıs itibarıyla  Limak Uludağ tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki ev tüketicilerine uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 2.25 TL’dir.

Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Çanakkale indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:  

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Çanakkale Limak Uludağ İndirimli Elektrik Dağıtımı 

Çanakkale bölgesinde elektrik dağıtımı UEDAŞ tarafından yapılır. Çanakkale UEDAŞ firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz. Çanakkale Limak Uludağ Elektrik Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulanan elektrik dağıtım bedelleri Ulusal Elektrik Tarifesi ile sabittir.

Çanakkale Limak Uludağ Elektrik Fiyatları  

Çanakkale bölgesi Limak Uludağ firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 4.62 TL, evler için 2.25 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır.

Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir: 

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 43 TL tutarında 21 kWh elektrik tüketir. 
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 25 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında aylık ortalama 61 TL tutarında 30 kWh elektrik tüketir.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 50 TL tutarında 24 kWh elektrik tüketir. 
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 24 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 26 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir. 
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 50 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir. 

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece temel elektrikli aletler kullanıldığında aylık elektrik faturası tutarı 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.) 

Çanakkale Limak Uludağ Borç Sorgulama  

Çanakkale Limak Uludağ borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir.   

 • Çanakkale bölgesinde Limak Uludağ için borç sorgulama 444 6 646 numaralı Limak Uludağ çağrı merkezini arayarak yapılabilir.   
 • Limak Uludağ internet sitesine girip Online İşlem Merkezi aracılığıyla borç sorgulanabilir.   

Çanakkale elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?   

Çanakkale Limak Uludağ borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.  

Çanakkale Limak Uludağ Abonelik İptali  

Çanakkale bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır?   

Çanakkale Limak Uludağ elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır.   

Çanakkale elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır:  

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)  
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)  
 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)  

Belgeleri kullanarak Limak Uludağ Hizmet Noktaları, e-devlet, Online Hizmetler Merkezi veya Çağrı Merkezi üzerinden  Limak Uludağ abonelik iptali yapılır.  Çanakkale elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır:  

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)  
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)  
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)  
 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri   

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır?  

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.  

Çanakkale elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?  

Çanakkale Limak Uludağ elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir.   

Çanakkale elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?  

Çanakkale Limak Uludağ elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir.   

Çanakkale Limak Uludağ Elektrik Şikayetleri  

Çanakkale Limak Uludağ elektrik şikayetleri nelerdir?  

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar.  Çanakkale Limak Uludağ elektrik şikayetleri Limak Uludağ web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır.  

Çanakkale elektrik şikayet hattı nedir?  

Çanakkale elektrik şikayet hattı 186’dır. Çanakkale dışından yapılacak şikayetler için 0 224 3 000 999 numaralı telefon aranmalıdır.  

Çanakkale Limak Uludağ Elektrik Fatura Ödeme  

Çanakkale bölgesinde Limak Uludağ firmasına elektrik faturası nasıl ödenir?  

Limak Uludağ İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir.   

Çanakkale bölgesinde Limak Uludağ firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi?   

Çanakkale bölgesinde Limak Uludağ firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir.   

Çanakkale bölgesinde Limak Uludağ firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır?  

Çanakkale bölgesinde Limak Uludağ firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz. 

Çanakkale Bölgesi Limak Uludağ Başvuru Nasıl Yapılır?  

Çanakkale Limak Uludağ Elektrik Dağıtım Şirketine (UEDAŞ) aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır:   

 • Kimlik belgesi   
 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi  
 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası 
 • İskan raporu  

Çanakkale’de elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Çanakkale’deki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir.  Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Çanakkale bölgesi için Limak Uludağdan online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır.  Çanakkale elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep edebilir:  

 • Nüfus cüzdanı  
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb. 
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası  

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir.  

Çanakkale Bölgesi Limak Uludağ Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?  

Çanakkale bölgesi Limak Uludağ başvuru takip işlemi, 444 6 646 numaralı iletişim hattından veya Limak Uludağ internet sitesinden yapılır. Çanakkale bölgesi Limak Uludağ başvuru iptali ise aynı şekilde 444 6 646 numaralı iletişim hattından veya Limak Uludağ internet sitesinden yapılır. 

Çanakkale Limak Uludağ  Adres ve Telefon Bilgisi  

Çanakkale Limak Genel Müdürlüğü: Çırpan Mah. Stadyum Cad. No:40/1 Osmangazi / Bursa

Çanakkale bölgesi Limak Uludağ telefon numarası 444 6 646’dır. 

Çanakkale Limak Uludağ Elektrik İletişim Bilgileri  

Limak Uludağ Müşteri İlişkileri Merkezleri: 

 • Uludağ Çanakkale Bölge Müdürlüğü 

Adres : Barbaros Mah.Şekerpınar Cad.Hasan Balıkçı Sok. No:2 P.K.17020 Merkez/Çanakkale 

Telefon : 0224 3 000 999 

 • Ayvacık Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : Ümmühan Mah. Güven Sok. No:4 Ayvacık/Çanakkale 

Telefon : 0286 712 34 54 

 • Bayramiç Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : Camicedit Mah. Vatan Cad. No:3/E P.K. 17700 Bayramiç / Çanakkale 

Telefon : 0 286 213 34 36 

 •  Biga Müşteri İşlem Merkezi 

Adres : Sakarya Mah. Muammer Aksoy Cad. No:2 Biga/Çanakkale 

Telefon : 0224 3 000 999 Dahili: 1767 

 • Biga Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : İstikla Mah. Merdivenli Sok. No:24 Biga/Çanakkale 

Telefon : 0286 316 17 77 

 • Bozcaada Müşteri İşlem Merkezi 

Adres : : Alaybey Mah. Çınar Çarşı Cad. No:73 P.K.17860 Bozcaada/Çanakkale 

Telefon : 0224 3 000 999 Dahili:1731 

 • Çan Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : İstiklal Mah. Şehit Mustafa Kaya Cad. No:1/1 Çan/Çanakkale 

Telefon : 0286 416 95 29 

 • Çanakkale Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : Kemalpaşa Mah. Lise Cad. Belediye İş Merkezi No:53-54 Merkez/Çanakkale 

Telefon : 0286 213 34 36 

 • Eceabat Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : Kemalpaşa Mahallesi Arıburnu Caddesi No:4/b Eceabat Çanakkale 

Telefon : 0286 2142486 

 • Ezine Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : Camikebir Mah. Baransel Cad. Belediye İşhanı C-Blok No:12/B Ezine/Çanakkale 

Telefon : 0286 618 15 68 

 • Gelibolu Müşteri İşlem Merkezi 

Adres : Yazıcızade Mah. Orgeneral Dursun Bak Cad. No:11 Gelibolu/Çanakkale 

Telefon : 0224 3 000 999 Dahili: 1757 

 • Gökçeada Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : Çınarlı Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi no 4/1 Gökçeada/Çanakkale 

Telefon : 05442479822 

 • Küçükkuyu Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : Sahil Mah.Ayhan Özerdem Cad.No:8 Küçükkuyu / Çanakkale 

Telefon : 0286 752 05 00 

 • Kepez Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : Cumhuriyet Mah. Berber Şükrü Sok No : 9/3 Kepez Beldesi/Çanakkale 

Telefon : 0286 263 1990 

 • Lapseki Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : Cumhuriyet Mah. Atatürk Cad. Yakut Apt. No:44/A Lapseki / Çanakkale 

Telefon : 0286 512 22 00 

 • Yenice Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : Yeni Mah. Asmalı Sok. No:4\\5 Yenice / Çanakkale 

Telefon : 0542 489 9191 

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 18 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi