Bursa Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Bursa’da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında Limak Uludağ tarafından, elektrik dağıtımı ise Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) tarafından sağlanır.
İndirimli Elektrik Bursa | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Bursa’nın 2019’da açıklanan nüfusu 2,995 milyondur ve yüzölçümü 1.036 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Bursa’da bulunan sayaç adedi 1.740.711’dir. 2021 Ocak döneminde Bursa bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 1.029.907,79 MWh’dir. Bursa’da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 950 kWh ve üzeri olmalıdır. Bursa’da elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır. Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır. Bursa bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Bursa elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

Bursa indirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Bursa Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti  

Bursa bölgesi elektrik dağıtım şirketi Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketidir (UEDAŞ). Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise Limak Uludağdır. Her bölgede elektrik şebekesinin işletilmesi ile görevlendirilmiş bir elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri sıfırdan elektrik aboneliği başlatmak (sayaç açtırmak) isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Bursa’da elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım UEDAŞ’a aittir. Bursa bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Bursa Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Bursa’da görevli elektrik tedarik şirketi ise Limak Uludağ Elektriktir. Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Bursa Limak Uludağ Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Tarifeleri  

Bursa Limak Uludağ elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir. Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder. Bursa’daki tüketiciler için 2024 Mayıs itibarıyla  Limak Uludağ tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki tüketicilere uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 2.25 TL’dir.  Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Bursa indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:   

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Bursa Limak Uludağ İndirimli Elektrik Dağıtımı  

Bursa bölgesinde elektrik dağıtımı UEDAŞ tarafından yapılır. Bursa UEDAŞ firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar. Tedarikçi değiştirerek %0.5'e kadar tasarruf sağlanır.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz. Bursa Limak Uludağ Elektrik Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulananelektrik dağıtım bedeli 0,858883 TL’dir.

Bursa Limak Uludağ Elektrik Fiyatları

Bursa bölgesi Limak Uludağ firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 4.62 TL, evler için 2.25 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır. Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir: 

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 43 TL tutarında 21 kWh elektrik tüketir. 
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 25 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında aylık ortalama 61 TL tutarında 30 kWh elektrik tüketir.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 50 TL tutarında 24 kWh elektrik tüketir. 
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 24 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 26 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir. 
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 50 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir. 

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece temel elektrikli aletler kullanıldığında aylık elektrik faturası tutarı 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.)

Bursa Limak Uludağ Borç Sorgulama

Bursa bölgesi  Limak Uludağ borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir.

 • Bursa bölgesinde Limak Uludağ için borç sorgulama 444 6 646 numaralı Limak Uludağ çağrı merkezini arayarak yapılabilir.
 • Limak Uludağ internet sitesine girip Online İşlem Merkezi aracılığıyla borç sorgulanabilir.

Bursa elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?

Bursa Limak Uludağ borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Bursa Limak Uludağ Abonelik İptali  

Bursa bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır?

Bursa Limak Uludağ elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır. Bursa elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır.

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)

 Belgeleri kullanarak Limak Uludağ Hizmet Noktaları, e-devlet, Online Hizmetler Merkezi veya Çağrı Merkezi üzerinden Limak Uludağ abonelik iptali yapılır.  Bursa elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır.

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır?

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.

Bursa elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Bursa Limak Uludağ elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir.

Bursa elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Bursa Limak Uludağ elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir.

Bursa Limak Uludağ Elektrik Şikayetleri  

Bursa Limak Uludağ elektrik şikayetleri nelerdir?  

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar.  Bursa Limak Uludağ elektrik şikayetleri Limak Uludağ web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır.  

Bursa elektrik şikayet hattı nedir?  

Bursa elektrik şikayet hattı 186’dır. Bursa dışından yapılacak şikayetler için 0 224 3 000 999 numaralı telefon aranmalıdır. 

Bursa Limak Uludağ Elektrik Fatura Ödeme  

Bursa bölgesinde Limak Uludağ firmasına elektrik faturası nasıl ödenir?  

Limak Uludağ İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir. 

Bursa bölgesinde Limak Uludağ firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi?   

Bursa bölgesinde Limak Uludağ firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir.   

Bursa bölgesinde Limak Uludağ firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır?  

Bursa bölgesinde Limak Uludağ firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz. 

Bursa Bölgesi Limak Uludağ Başvuru Nasıl Yapılır?  

Bursa Limak Uludağ Elektrik Dağıtım Şirketine (UEDAŞ) aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır.

 • Kimlik belgesi   
 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi  
 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası
 • İskan raporu  

Bursa’da elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Bursa’daki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir.  Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Bursa bölgesi için Limak Uludağdan online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır.   Bursa elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep eder.

 • Nüfus cüzdanı  
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb. 
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası  

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir.  

Bursa Bölgesi Limak Uludağ Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?  

Bursa bölgesi Limak Uludağ başvuru takip işlemi, 444 6 646 numaralı iletişim hattından veya Limak Uludağ internet sitesinden yapılır. Bursa bölgesi Limak Uludağ başvuru iptali ise aynı şekilde 444 6 646 numaralı iletişim hattından veya Limak Uludağ internet sitesinden yapılır.   

Bursa Limak Uludağ Adres ve Telefon Bilgisi  

Bursa Limak Genel Müdürlüğü: Çırpan Mah. Stadyum Cad. No:40/1 Osmangazi / Bursa 

Bursa bölgesi Limak Uludağ telefon numarası 444 6 646’dır. 

Bursa Limak Uludağ Elektrik İletişim Bilgileri  

Limak Uludağ Müşteri İlişkileri Merkezleri şunlardır.

 • Limak Uludağ Nilüfer Bölge Müdürlüğü 

Adres : Karaman Mah. Kemer Sok. No:3 Nilüfer/Bursa 

Telefon : 0224 3 000 999 

 • Limak Uludağ İnegöl Bölge Müdürlüğü 

Adres : Sinanbey Mah. Baykut Sok. No:2 P.K. 16400 İnegöl/Bursa 

Telefon : 0224 3 000 999 

 • Limak Uludağ Balıkesir Bölge Müdürlüğü 

Adres : Akıncılar Mh. Silindir Sk. No : 3 Karesi - BALIKESİR 

Telefon : 0224 3 000 999 

 • Limak Uludağ Yalova Bölge Müdürlüğü 

Adres : Bayraktepe Mah. Şehit Ömer Faydalı Cad. No:123 Merkez/Yalova 

Telefon : 0224 3 000 999 

 • Uludağ Çanakkale Bölge Müdürlüğü 

Adres : Barbaros Mah.Şekerpınar Cad.Hasan Balıkçı Sok. No:2 P.K.17020 Merkez/Çanakkale 

Telefon : 0224 3 000 999

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 18 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi