Balıkesir Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Balıkesir'de elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında Limak Uludağ tarafından, elektrik dağıtımı ise Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) tarafından sağlanır.

İndirimli Elektrik Balıkesir | encazip
27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 18 Ekim 2023

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Balıkesir'in 2020 yılının sonunda açıklanan nüfusu 1.240.285 milyondur ve yüzölçümü 14,583 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Balıkesir'de bulunan sayaç adedi 1.003.021’dir. 2021 Ocak döneminde Balıkesir bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 307.957,64 MWh’dir.

Balıkesir'de serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 950 kWh ve üzeri olmalıdır. Balıkesir'de elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır. 

Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır.

Balıkesir bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Balıkesir elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Balıkesir Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Balıkesir bölgesi elektrik dağıtım şirketi Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketidir (UEDAŞ). Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise Limak Uludağdır.

Her bölgede elektrik şebekesinin işletilmesi ile görevlendirilmiş bir elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri sıfırdan elektrik aboneliği başlatmak (sayaç açtırmak) isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Balıkesir'de elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım UEDAŞ’a aittir. Balıkesir bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Balıkesir Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Balıkesir'de görevli elektrik tedarik şirketi ise Limak Uludağ Elektriktir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Balıkesir Limak Uludağ Elektrik Tarifeleri  

Balıkesir Limak Uludağ elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder.

Balıkesir'deki tüketiciler için 2024 Nisan itibarıyla  Limak Uludağ tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki tüketicilere uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 2.25 TL’dir.

Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Balıkesir bölgesi indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Balıkesir Limak Uludağ İndirimli Elektrik Dağıtımı  

Balıkesir bölgesinde elektrik dağıtımı UEDAŞ tarafından yapılır. Balıkesir UEDAŞ firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar. Tedarikçi değiştirerek % 0.5'e kadar tasarruf sağlanır.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz.

Balıkesir Limak Uludağ Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulanan elektrik dağıtım bedeli 0,858883 TL’dir.

Balıkesir Limak Uludağ Elektrik Fiyatları  

Balıkesir bölgesi Limak Uludağ firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 4.62 TL, evler için 2.25 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır.

Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir: 

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 43 TL tutarında 21 kWh elektrik tüketir. 
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 25 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında aylık ortalama 61 TL tutarında 30 kWh elektrik tüketir.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 50 TL tutarında 24 kWh elektrik tüketir. 
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 24 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 26 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir. 
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 50 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir. 

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece temel elektrikli aletler kullanıldığında aylık elektrik faturası tutarı 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.) 

Balıkesir Limak Uludağ Borç Sorgulama

Balıkesir bölgesi  Limak Uludağ borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir.

 • Balıkesir bölgesinde Limak Uludağ için borç sorgulama 444 6 646 numaralı Limak Uludağ çağrı merkezini arayarak yapılabilir.
 • Limak Uludağ internet sitesine girip Online İşlem Merkezi aracılığıyla borç sorgulanabilir.

Balıkesir elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?

Balıkesir Limak Uludağ borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Balıkesir Limak Uludağ Abonelik İptali

Balıkesir bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır?

Balıkesir Limak Uludağ elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır.

Balıkesir elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)

Belgeleri kullanarak Limak Uludağ Hizmet Noktaları, e-devlet, Online Hizmetler Merkezi veya Çağrı Merkezi üzerinden Limak Uludağ abonelik iptali yapılır.

Balıkesir elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır?

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.

Balıkesir elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Balıkesir Limak Uludağ elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir.

Balıkesir elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Balıkesir Limak Uludağ elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir.

Balıkesir Limak Uludağ Elektrik Şikayetleri

Balıkesir Limak Uludağ elektrik şikayetleri nelerdir?

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar.  

Balıkesir Limak Uludağ elektrik şikayetleri Limak Uludağ web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır.

Balıkesir elektrik şikayet hattı nedir?  

Balıkesir elektrik şikayet hattı 186’dır. Balıkesir dışından yapılacak şikayetler için 0 224 3 000 999 numaralı telefon aranmalıdır.

Balıkesir Limak Uludağ Elektrik Fatura Ödeme

Balıkesir bölgesinde Limak Uludağ firmasına elektrik faturası nasıl ödenir?

Limak Uludağ İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir.

Balıkesir bölgesinde Limak Uludağ firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi?

Balıkesir bölgesinde Limak Uludağ firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir.

Balıkesir bölgesinde Limak Uludağ firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Balıkesir bölgesinde Limak Uludağ firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz.

Balıkesir Bölgesi Limak Uludağ Başvuru Nasıl Yapılır?

Balıkesir Limak Uludağ Elektrik Dağıtım Şirketine (UEDAŞ) aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır:

 •   Kimlik belgesi
 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi
 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası
 • İskan raporu

Balıkesir'de elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Balıkesir'deki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir.

Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Balıkesir bölgesi için Limak Uludağdan online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır.

Balıkesir elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep edebilir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir.

Balıkesir Bölgesi Limak Uludağ Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Balıkesir bölgesi Limak Uludağ başvuru takip işlemi, 444 6 646 numaralı iletişim hattından veya Limak Uludağ internet sitesinden yapılır.

Balıkesir bölgesi Limak Uludağ başvuru iptali ise aynı şekilde 444 6 646 numaralı iletişim hattından veya Limak Uludağ internet sitesinden yapılır.

Balıkesir Limak Uludağ Adres ve Telefon Bilgisi

Balıkesir Limak Genel Müdürlüğü: Çırpan Mah. Stadyum Cad. No:40/1 Osmangazi / Bursa

Balıkesir bölgesi Limak Uludağ telefon numarası 444 6 646’dır. 

Balıkesir Limak Uludağ Elektrik İletişim Bilgileri

 • Limak Uludağ Balıkesir Bölge Müdürlüğü

Adres: Akıncılar Mh. Silindir Sk. No: 3 Karesi/BALIKESİR 

Telefon: 0224 3 000 999

 • Altıeylül Müşteri İlişkileri Merkezi

Adres: Bahçelievler Mh. Mehmetçik Cad. No: 73 /C Altıeylül/BALIKESİR 

Telefon: 0224 3 000 999 

 • Altıeylül Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Kasaplar Mah. Anafartalar Cad. Çatal Sok. No:8/A Altıeylül/Balıkesir 

Telefon : 0266 249 12 20 

 • Balya Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Enverpaşa Mah. Mescid Sok. No:2/2 Balya/BALIKESİR 

Telefon : 0224 3 000 999 Dahili: 2164 

 • Bigadiç Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Cami Mah. Çitlenbik Sok. No:14 (İş Bankası Aralığı) Bigadiç/Balıkesir 

Telefon : 0266 614 10 16 

 • Dursunbey Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Bozyokuş Mah. Hacı Alibey Sok. No: 5A Dursunbey / BALIKESİR 

Telefon : 0266 662 69 59 

 • İvrindi Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Bedrettin Mah. Camialtı Pasajı No: 2-3-4 (Alan Cami Yanı) İvrindi/Balıkesir 

Telefon : 0544 454 11 10 

 • Karesi Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Akıncılar Mh. Gazi Bulvarı No : 31 /A Karesi - BALIKESİR 

Telefon : 0 266 241 33 11 

 • Kepsut Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Camiatik Mah.15 Temmuz Şehitler Cad. No:6/1B Kesput / Balıkesir 

Telefon : 0266 576 33 39 

 • Savaştepe Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Hürriyet Mah. Plevne Sok No:7 Hasan Ali Türker Cad. No:12 Savaştepe / BALIKESİR 

Telefon : 0266 552 29 52 

 • Susurluk Müşteri İlişkileri Merkezi

Adres : Burhaniye Mah. Santral Sokak No:6 Susurluk / Balıkesir 

Telefon : 0 224 3 000 999 

 • Susurluk Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Han Mah. Milli Kuvvetler Cad. No: 5 /B  Susurluk / Balıkesir 

Telefon : 0 542 354 14 91 

 • Sındırgı Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Cami Kebir Mah. Akhisar Cad.no 17/b Sındırgı /Balıkesir 

Telefon : 0266 516 11 44 

 • Bandırma Bölge Müdürlüğü 

Adres : 17 Eylül Mah. Atatürk Cd. No: 211, 10200 Bandırma/Balıkesir 

Telefon : 0224 3 000 999 

 • Avşa Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Deniz Mah. Belediye Cad. No:10 P.K.10360 (Belediye Binası İçerisi) Marmara/Balıkesir 

Telefon : 0 850 480 6060 (386 Dahili) 

 • Bandırma Yetkili İşlem Merkezi

Adres : İhsaniye Mah. İstiklal Cad. No:47 Bandırma / Balıkesir 

Telefon : 0266 714 00 82 

 • Erdek Yetkili İşlem Merkezi

Adres : YALI MAH.TAKUNYACILAR SOK. NO:3A ERDEK/BALIKESİR 

Telefon : 0 266 835 47 68 

 • Gönen Yetkili İşlem Merkezi

Adres : 100.Yıl Mah. Kemal Erdem Cad. No:5 P.K. 10900 Gönen/Balıkesir 

Telefon : 0224 3 000 999 Dahili:2234 

 • Gönen Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Altay Mah. 10. Sok. Abdülkadir Apt. No:7 Gönen / Balıkesir 

Telefon : 0266 762 24 53 

 • Manyas Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad.No:4 (Mal Müdürlüğü karşısı) P.K. 10470 Manyas/Balıkesir 

Telefon : 0266 818 39 19 

 • Marmara Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Okullar Mah. Hükümet Cd. No:2 MARMARA / BALIKESİR 

Telefon : 0 266 885 51 61 

 • Edremit Bölge Müdürlüğü 

Adres : Camivasat Mah. Gazi Cad. No:25 P.K.10300 Edremit/Balıkesir 

Telefon : 0224 3 000 999 

 • Akçay Müşteri İlişkileri Merkezi

Adres : Akçay Mah. 110 Sok. No:9 Edremit/Balıkesir (Eski Akçay Belediyesi Hizmet binası içerisi) 

Telefon : 0224 3 000 999 Dahili:2181 

 • Altınoluk Müşteri İlişkileri Merkezi

Adres : İskele Mah. Barbaros Cad. No 18/1 P.K.10300 Edremit/Balıkesir 

Telefon : 0224 3 000 999 Dahili: 2179 

 • Altınova Yetkili İşlem Merkezi 

Adres : Altınova Mah. Hükümet Cad. No:18 P.K:10870 Ayvalık/Balıkesir 

Telefon : 0266 338 39 01 

 • Ayvalık Müşteri İlişkileri Merkezi

Adres : FevziPaşa - Vehbibey Mah. Belediye Sok. Uedaş Apt. No:1 Ayvalık/Balıkesir 

Telefon : 0224 3 000 999 Dahili:2169 

 • Ayvalık Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Sakarya Mah. Cumhuriyet Cad. 7.Sok. No:2 Sefa İş Hanı( MNG Kargo Yanı) Ayvalık/Balıkesir 

Telefon : 0 850 610 03 04 

 • Burhaniye Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Kocacami Mah. Aydınlık Sok. No:13 P.K. 10700 Burhaniye/Balıkesir 

Telefon : 0224 3 000 999 Dahili: 2404 

 • Burhaniye Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Mahkeme Mah. Mithat Paşa Cad. No:44/A Burhaniye/Balıkesir 

Telefon : 542 556 97 20 

 • Edremit Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Soğanyemez Mah. Sıtkıpaşa Cad. Orduevi Karşısı No:10 

Telefon : 0266 373 43 38 

 • Gömeç Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Mithat Paşa Mah. Atatürk Cad. No:99/28 Gömeç/Balıkesir 

Telefon : 0266 357 18 21 

 • Havran Yetkili İşlem Merkezi

Adres : Çiğitzade Mah. Yılmaz Akpınar Blv. No:58/B (Belediye Binası Karşısı) Havran/Balıkesir 

Telefon : 0 266 432 30 95

Sıkça Sorulan Sorular

Kaynaklar:

İlgili İçerikler