Ankara Başkent EnerjiSA İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Ankara’da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından, elektrik dağıtımı ise Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanır.
Ankara İndirimli ve Ucuz Elektrik Firmaları

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Ankara'da Elektrik Kullanımı

Ankara’nın 2020’de açıklanan nüfusu 5.7 milyondur ve yüzölçümü 25.521 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Ankara’da bulunan sayaç adedi 3.054.914’tür. 2021 Ocak döneminde Ankara bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 1.307.822,44 MWh’dir.

Ankara’da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 950 kWh ve üzeri olmalıdır. Ankara’da elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır. 

Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır. 

Ankara bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Ankara elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Nisan 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi