Enerjisa Başkent Elektrik

Enerjisa Başkent Elektrik

Ankara, Çankırı, Bartın, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak ve Karabük illerinin görevli elektrik tedarikçisi olan Başkent Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi’nin sahibi Enerjisadır.

Başkent Enerjisa Sayfa Özeti

Enerjisa Hakkında

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) 01.01.2013 tarihi itibarıyla dağıtım bölgelerinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini ayrıştırmasıyla birlikte, perakende satış faaliyetleri için Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuştur.

Ticaret siciline tescili 12.09.2012 tarihinde gerçekleşen Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş., 01.01.2013 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Şirket, 20.12.2012 tarihinde EPDK’den almış olduğu Perakende Satış Lisansı ile hizmet vermektedir.

Ankara başta olmak üzere Çankırı, Bartın, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak ve Karabük illerinin görevli elektrik tedarikçisi olan Başkent Elektrik, bölgedeki serbest tüketici olmayan veya tedarikçi değiştirme hakkına sahip olup da henüz değiştirmemiş olan tüketicilerin son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır. Aynı zamanda Başkent Elektrik bölge ayrımı olmadan Türkiye’deki tüm serbest tüketicilere elektrik tedarikinde de bulunabilmektedir.

Enerjisa, Başkent Elektrik, AESAŞ ve Toroslar Elektrik ile birlikte toplamda 3 ayrı dağıtım bölgesinde perakende ve dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmekte olup elektrik piyasasında en yüksek pazar payına sahip tedarikçi şirketlerden biridir.

Enerjisa Öncesi Başkent Elektrik

1970 yılında Türkiye Elektrik Kurumu’nun kurulmasıyla düzenlenen Elektrik Piyayası, 1994 yılında TEK’in varlığının sonlandırılması ve ardından yeniden yapılandırılarak TEDAŞ ve TEAŞ’ın oluşturulmasıyla önemli değişikliklere uğramıştır. Dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin TEDAŞ’a devredilmesiyle TEK bünyesinde hizmetlerini sürdüren müesseseler TEDAŞ sorumluluğuna geçmiştir. İl Dağıtım Müesseseleri olarak yapılanan bu müesseseler öncelikle Ankara İl Elektrik Dağıtım Müessesesi ve Kırıkkale İl Elektrik Dağıtım Müessesesi olarak bölgede hizmet vermeye devam etmiştir. Sonrasında birleştirilen bu müesseseler Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. unvanıyla hizmete devam etmiştir.

Başkent EDAŞ’ın Özelleştirilmesi ve Enerjisa’ya Devri

2004 yılına kadar TEDAŞ’a bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Başkent EDAŞ’ın, TEDAŞ’ın özelleştirilme kapsam ve programına alınmasıyla birlikte 28.01.2009 tarihinde özelleştirilmesi tamamlanmıştır.

Enerjisa Başkent Abonelik İşlemleri

Eğer Ankara, Çankırı, Bartın, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak ve Karabük illerindeyseniz tüm yeni elektrik abonelik işlemleriniz Enerjisa Başkent tarafından yapılır. İşlemlerinizin gecikmemesi için yeni elektrik abonelik işlemlerinde, başvuruda bulunmadan önce tüm evraklarınızın eksiksiz olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi Enerjisa Başkent elektrik abonelik başvuruları en geç 5 iş günü içinde tamamlanmaktadır.

Enerjisa Başkent Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

Yeni abonelik işlemlerini Enerjisa Başkent ile tamamlayabileceğiniz gibi, aynı bölgenin elektrik dağıtımı ile görevli elektrik dağıtım şirketi Başkent Elektrik ile de görüşebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Enerjisa Başkent Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Elektrik abonelik ücretleri yeni abonelik açılışı sırasında bir seferlik ödenirken, güvence bedeli ise tedarikçi şirketlere geçici olarak verilir, tedarikçi değişikliği yapılması durumunda ise geri alınır. Elektrik sözleşmesi imzalayan tüketicilerin ücretlerin tamamını nakit ödemeleri gerekmektedir. 2022 yılı için Enerjisa Başkent Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

Enerjisa Başkent İndirimli Elektrik Başvurusu

Sabancı Holding ile EOn iştiraki olan Enerjisa Başkent Elektrik Ankara, Çankırı, Bartın, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak ve Karabük bölgelerinde görevli elektrik satış şirketidir. Şirket bu bölgenin dışında Türkiye'deki tüm serbest tüketicilere de indirimli elektrik tarifesi sunmaktadır. Aylık ortalama 1100 kWh elektrik tüketimine sahipseniz Enerjisa ile serbest tüketici elektrik fiyatları avantajlarından faydalanabilirsiniz. Enerjisa Başkent indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz. Enerjisa Başkent’in yanısıra, encazip.com'da öne çıkan diğer indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Enerjisa Başkent Elektrik Tarifeleri

Ankara, Çankırı, Bartın, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak ve Karabük bölgesinin perakende elektrik satış şirketi olarak faaliyet gösteren Enerjisa Başkent, daha önce tedarikçi değişimi yapmamış tüketicilere EPDK ulusal elektrik tarifelerinde elektrik tedarik hizmeti vermekle yükümlüdür. Enerjisa Başkent Elektrik Ağustos 2022 tarihinde geçerli ulusal elektrik tarifelerine göre bölgesindeki bulunan tedarikçi ya da tarife seçimi yapmamış ev tüketicilerine 1.59279 aktif enerji birim fiyatı, 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile hizmet vermektedir

İlgili İçerikler