Aydem Elektrik Perakende Satış

AYDEM

Aydın, Denizli, Muğla illerinde görevli perakende şirketi lisansı ile hizmet vermekte olan Aydem, Türkiye’de görevli 21 perakende satış şirketinden birisidir. 1995 yılında kurulmuş olan Bereket Enerji Grubu’nun perakende satış hizmetlerini 2008 yılından beri Aydem gerçekleştirmektedir. Şirket, görev bölgesinde yer alan yaklaşık 1.65 milyon elektrik abonesine hizmet vermektedir.

Aydem Sayfa Özeti

Aydem Elektrik Hakkında

Aydın, Denizli, Muğla illerinde görevli perakende şirketi lisansı ile hizmet vermekte olan Aydem, Türkiye’de görevli 21 perakende satış şirketinden birisidir. 1995 yılında kurulmuş olan Bereket Enerji Grubu’nun perakende satış hizmetlerini 2008 yılından beri Aydem gerçekleştirmektedir. Şirket, görev bölgesinde yer alan yaklaşık 1.65 milyon elektrik abonesine hizmet vermektedir.

Bereket Enerji Grubu, Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş.’yi 2013 yılında bünyesine katarak İzmir ve Manisa bölgelerinde de hizmet vermeye başlamıştır. Bereket Enerji Grubu Aydem ve Gediz şirketlerini bünyesine katmıştır ve toplamda 4.6 milyon elektrik abonesine hizmet vermektedir.

Aydem Elektrik Tarihçesi

Ülkemizdeki üretim, iletim ve dağıtım gibi faaliyetleri 1970 yılı ve öncesinde dağınık bir halde bulunması sebebiyle, bütün faaliyetlerin tek bir çatı altında yürütülebilmesi amacıyla Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) devlet teşekkülü kurulmuştur. TEK devlet teşekkülü, sektörde faaliyet gösteren tüm şirketleri il dağıtım müdürlüğü haline getirmiştir. 1994 yılına gelene kadar bu şekilde hizmetlerini sürdüren TEK, aynı yıl yapılanmaya alınmış ve bunun sonucunda iletim ve üretim faaliyetlerini yerine getirebilmek üzere TEİAŞ, dağıtım faaliyetlerini yerine getirebilmek için de TEDAŞ olarak iki ayrı devlet teşekkülüne dönüştürülmüştür.

Tüm dağıtım faaliyetlerini TEDAŞ’ın üstlenmesiyle dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren şirketler de TEDAŞ sorumluluğuna geçmiştir. TEDAŞ’ın 2004 yılında özelleştirilme kapsamında incelenmesiyle söz konusu şirket de dahil olmak üzere tüm dağıtım şirketleri özelleştirilmiştir. Bunun neticesinde özelleştirilme kapsamında incelenen Aydem EDAŞ, 2007 yılında Bereket Enerji Grubu’na satılmıştır. Gerçekleştirilen satış işlemlerinin sonucunda devredilen şirket, Bereket Enerji Grubu bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır.

2013 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karar sonucunda elektrik enerjisinin dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin birbirinden ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerekliliği hükmü uygulanmıştır. Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş. perakende satış görevini yerine getirebilmek amacıyla 01 Ocak 2013 tarihi itibarı ile hizmet vermeye başlamıştır. Böylelikle Dağıtım faaliyetlerini ADM EDAŞ gerçekleştirirken perakende satış faaliyetlerini de Aydem Epsaş gerçekleştirmeye devam etmiştir.

Aydem Abonelik İşlemleri

Bölgede (Aydın, Denizli, Muğla'da) yaşayanların elektrik abonelik işlemleri için Aydem Elektrik ile iletişime geçip başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Elektrik aboneliği, elektrik enerjisini kullanan kişilerin üzerine kayıtlı olması gerektiğinden, kiracı iseniz de mutlaka elektrik aboneliği kaydını kendi adınıza gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aydem Elektrik ile abonelik başlatma işlemi yapmadan önce birkaç evrak hazırlamanız gerekmektedir. Elektrik abonelik başvuruları en geç 5 iş günü içinde tamamlanmaktadır. Yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de yine bu süre içinde tamamlanır.

Aydem Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

Yeni abonelikler, görevli elektrik tedarik şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması ADM Elektrik ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Aydem Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Türkiye enerji piyasaları EPDK tarafından düzenlenir. Günümüzde geçerli uygulamalara göre yeni abonelik başvurusu yapanların abonelik ücreti ve teminat bedellerini ödemeleri gerekmektedir. Abonelik ücretleri bir kereye mahsus olarak, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir. Güvence bedeli tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2022 yılı Aydem Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm şirketler ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

Aydem İndirimli Elektrik Başvurusu

Aydem Elektrik bir görevli elektrik şirketidir fakat görevi dışında diğer elektrik tedarikçileri ile arasında bir fark yoktur ve herhangi bir bölge sınırlaması olmaksızın tüm serbest tüketicilere indirimli elektrik tedariki gerçekleştirebilir. Aydem’e indirimli elektrik başvurusu yapmak istiyorsanız, bu firmayla iletişime geçebilirsiniz.

132 TL üzerinde faturanız varsa indirimli elektrik kullanabilirsiniz.

Diğer bölgelerde bulunan aboneler gibi Aydem'in görev bölgesi olan Aydın, Denizli, Muğla illerinde yaşayıp da aylık ortalama 132 TL üzerinde elektrik faturası ödeyenler elektrik tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir.

Aydem haricinde encazip.com'da öne çıkan diğer indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Aydem Elektrik Tarifeleri

Aydın, Denizli, Muğla illerinde ikamet eden kullanıcıların görevi elektrik tedarik şirketi olan şirket; serbest tüketici adayı olmayan, veya olup da bu hakkını henüz kullanmamış olan tüketiciler Ağustos 2022 tarihinde geçerli olan tarifelere göre (mesken) 1.59279 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.16 birim fiyattan hizmet vermekle yükümlüdür.

Aydem Elektrik Satış İletişim

Adres: Siteler Mahallesi Ulus Caddesi No:73/A Pamukkale / DENİZLİ

İlgili İçerikler