Aras Elektrik (EPSAŞ)

Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş.

Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt, Iğdır illerindeki görevli perakende elektrik tedarik şirketi olarak hizmet vermektedir.

Aras Sayfa Özeti

Aras Elektrik Hakkında

31.12.2013 tarihinde elektrik satış lisansı almış olan Aras Elektrik, 01.01.2013 tarihi itibarıyla dağıtım faaliyetleri ile perakende satış faaliyetlerinin ayrılması sonucunda sadece perakende elektrik satış hizmeti vermeye başlamıştır. Hizmet verdiği bölgede yaklaşık 2.250 milyon nüfusa sahip olan Aras Elektrik, 880 bin aboneye hizmet vermektedir.

Görevli elektrik tedarik şirketi olan ve 3 numaralı dağıtım bölgesinde hizmet veren Aras Elektrik, bölgesindeki serbest tüketici olmayan veya serbest tüketici adayı olup da henüz tedarikçisini değiştirmeyen abonelerin son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır. Elektrik perakende satış hizmeti verdiği toplamda 2 milyon 226 bin 155 müşterisi bulunan Aras Elektrik, ayrıca tüm Türkiye’de serbest tüketici olan abonelere de anlaşma yoluyla indirimli elektrik satışında bulunabilmektedir.

TEK’in Yapılandırılması ve Özelleştirme Süreçleri

Elektrik piyasasında gerçekleştirilen faaliyetlerin bir bütünlük içerisinde gerçekleştirilebilmesi amacıyla 15.07.1970 tarihinde Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuştur. Üretim, dağıtım ve iletim faaliyetlerinin tümü Türkiye Elektrik Kurumu bünyesinde toplanmıştır. Sonrasında belediye ve köylere bağlı tüm elektrik tesis ve işletmeleri de Türkiye Elektrik Kurumu’na devredilmiştir.

1994 yılında Türkiye Elektrik Kurumu’nun hukuki varlığı sona erdirilerek Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) olarak iki farklı tüzel kişilik haline gelmiştir. Böylelikle elektrik faaliyetlerinin ayrıştırılması yapılmış ve çok daha verimli bir piyasanın olması sağlanmıştır. TEK’e bağlı olan işletmeler ise TEDAŞ’a devredilerek faaliyetlerin devamı sağlanmıştır.

Hizmetlerin 2004 yılına kadar sürdürülmesi sonrasında TEDAŞ özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır. Dağıtım müesseselerinin de özelleştirilme kapsamına alınmasıyla, ülkemiz dağıtım faaliyetlerinin daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için öncelikle 21 dağıtım bölgesine ayrılmıştır. Erzurum, Ardahan, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ve Bayburt illerini kapsayan 3 numaralı dağıtım bölgesinde faaliyetleri yerine getirmek amacıyla Aras Elektik Dağıtım A.Ş. kurulmuştur.

Bölgenin dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yürütmekte olan Aras Elektrik için aynı yıl özelleştirme kararı alınmıştır. 17.08.2013 tarihi itibarıyla devir işlemleri tamamlanarak Çalık- Kiler Grubu bünyesinde faaliyet göstermeye başlamıştır.

Özelleştirilme sonrasında Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararla 01.01.2013 tarihinden itibaren dağıtım faaliyetleri ile perakende satış faaliyetleri birbirinden ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerekmiştir. Bu kararın yerine getirilmesi amacıyla Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. sadece bölgenin elektrik dağıtım faaliyetlerini yerine getirmeye devam etmiştir. Perakende satış faaliyetlerinin yerine getirilmesi için ise Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuş ve 31.12.2012 tarihinde tescillenerek hizmete başlamıştır.

Aras Elektrik Abonelik İşlemleri

Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt ve Iğdır illerinde ikamet eden tüketicilerin, elektrik abonelik işlemleri için bölgenin görevli elektrik tedarikçisi Aras Elektrik’e başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu işlemleri yapmadan önce, tüketicilerin evraklarının eksiksiz olduğundan emin olması gerekmektedir. Elektrik siz sözleşmeyi imzaladıktan sonra, kullanım yeri bölgesinde 2-5 gün içerisinde kullanıma açılmış olacaktır. İşlemlere abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemleri de kapsamaktadır.

Aras Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

 Aras Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Elektrik abonelik ücreti içerisinde bulunan yılın güvence bedeline göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda sayacın bağlantı gücüne göre hesaplanmaktadır. Elektrik abonelik ücretini tedarikçi firma değil EPDK belirlemektedir. Geçerli kanunlar, EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekmektedir. Abonelik ücretleri bir defaya mahsus olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilmekte ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye geri iade edilmektedir. 2022 yılı Aras Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

Aras İndirimli Elektrik Başvurusu

Aras bölgesinde görevli tedarikçi olarak 2.5 milyonun üzerinde aboneye hizmet vermektedir. Aras, bölgesinde oturan serbest tüketicilere de indirimli elektrik tarifesi sunmaktadır. Aras indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

Aras Elektrik dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Aras Elektrik Tarifeleri

Aras Elektrik, daha önceden tedarikçi değişikliği yapmayan tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Aras Elektrik Eylül 2022 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 1.98 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.6 birim fiyattan hizmet vermektedir.

İlgili İçerikler