Elektrik
Ankara İndirimli ve Ucuz Elektrik Firmaları

Ankara Başkent EnerjiSA İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Ankara’da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından, elektrik dağıtımı ise Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanır.

Ankara İndirimli Elektrik Sayfa Özeti

Ankara’nın 2020’de açıklanan nüfusu 5.7 milyondur ve yüzölçümü 25.521 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Ankara’da bulunan sayaç adedi 3.054.914’tür. 2021 Ocak döneminde Ankara bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 1.307.822,44 MWh’dir.

Ankara’da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 1100 kWh ve üzeri olmalıdır. Ankara’da elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır. 

Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır. 

Ankara bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Ankara elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Ankara Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Ankara bölgesi elektrik dağıtım şirketi Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketidir. Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise Başkent EnerjiSAdır.

Her bölgede görevlendirilmiş bir tane elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri elektrik aboneliği başlatmak isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Ankara’da elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye aittir. Ankara bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Ankara Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Ankara’da görevli elektrik tedarik şirketi ise EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş.’dir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Ankara EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Tarifeleri

Ankara EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder. 

Ankara’daki tüketiciler için 2022 Haziran itibarıyla EnerjiSA Başkent tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki tüketicilere uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 2.16 TL’dir. 

Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Ankara bölgesi indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir: 

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Ankara Başkent EnerjiSA İndirimli Elektrik Dağıtımı

Ankara bölgesinde elektrik dağıtımı Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından yapılır. Ankara Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar. Tedarikçi değiştirerek % 0.5 kadar tasarruf sağlanır.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz.

Başkent Elektrik Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulanan elektrik dağıtım bedeli 0,2651’dir.
​​​​​

Ankara EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Fiyatları

Ankara bölgesi EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 3.42 TL, evler için 2.16 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır.

Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir: 

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 43 TL tutarında 21 kWh elektrik tüketir. 
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 25 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında aylık ortalama 61 TL tutarında 30 kWh elektrik tüketir.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 50 TL tutarında 24 kWh elektrik tüketir. 
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 24 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 26 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir. 
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 50 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir. 

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece temel elektrikli aletler kullanıldığında aylık elektrik faturası tutarı 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.) 

Ankara EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. Borç Sorgulama

Ankara bölgesi EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir. 

 • Ankara bölgesinde EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. için borç sorgulama 444 4 372 numaralı EnerjiSA çağrı merkezini arayarak yapılabilir. 
 • EnerjiSA internet sitesine girip Online İşlem Merkezi aracılığıyla borç sorgulanabilir. 

Ankara elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir? 

Ankara EnerjiSA Başkent borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Ankara EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. Abonelik İptali

Ankara bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? 

Ankara EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır. 

Ankara elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)

Belgeleri kullanarak EnerjiSA Hizmet Noktaları, e-devlet, Online Hizmetler Merkezi veya Çağrı Merkezi üzerinden EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş.  abonelik iptali yapılır. 

Ankara elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır?

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.  

Elektrik abonelik iptal dilekçesi örneği için tıklayınız.

Ankara elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Ankara EnerjiSA Başkent elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir. 

Ankara elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Ankara EnerjiSA Başkent elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir. 

Ankara Başkent EnerjiSA Elektrik Şikayetleri

Ankara Başkent EnerjiSA elektrik şikayetleri nelerdir?

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar. 

Ankara Başkent EnerjiSA elektrik şikayetleri EnerjiSA web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır.

-Ankara elektrik şikayet hattı nedir?

Ankara elektrik şikayet hattı 186’dır. Ankara dışından yapılacak şikayetler için 0312 573 50 00 numaralı telefon aranmalıdır.

Ankara EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Fatura Ödeme

Ankara bölgesinde EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. firmasına elektrik faturası nasıl ödenir?

EnerjiSA İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir. 

Ankara bölgesinde EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi? 

Ankara bölgesinde EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir. 

Ankara bölgesinde EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Ankara bölgesinde EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz.

Ankara Bölgesi Başkent EnerjiSA Başvuru Nasıl Yapılır?

Ankara Başkent Elektrik Dağıtım Şirketine aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır: 

 • Kimlik belgesi 
 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi
 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası
 • İskan raporu

Ankara’da elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Ankara’daki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir.

Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Ankara bölgesi için EnerjiSA Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş.’den online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır. 

Ankara elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep edebilir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir.

Ankara Bölgesi Başkent EnerjiSA Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Ankara bölgesi Başkent EnerjiSA başvuru takip işlemi, 444 4 372 numaralı iletişim hattından veya EnerjiSA internet sitesinden yapılır. 

Ankara bölgesi Başkent EnerjiSA başvuru iptali ise aynı şekilde 444 4 372 numaralı iletişim hattından veya EnerjiSA internet sitesinden yapılır.

Ankara Başkent EnerjiSA Adres ve Telefon Bilgisi

EnerjiSA Genel Müdürlüğü: Balgat, Ceyhun Atıf Kansu Cad. Başkent Plaza No:106, 06520 Çankaya/Ankara

Ankara bölgesi Başkent EnerjiSA telefon numarası 444 4 372’dir.

Ankara Başkent EnerjiSA Elektrik İletişim Bilgileri

Enerjisa Başkent Müşteri Hizmetleri Merkezi: 

Hacı Bayram, Çankırı Cd. 24/A, 06050 Ulus/Ankara

Korkutreis, Sıhhıye Kavşağı No:1, 06430 Çankaya/Ankara

Çalışma saatleri: 08:30-17:30

Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. İletişim Bilgileri: Kızılırmak, Ufuk Ünv. Cd No:1, 06460 Çankaya/Ankara

Diğer Sayfalar