Aksa Elektrik Tarifeleri Abonelik 2023

Aksa Elektrik Tarifeleri

Aksa Elektrik Türkiye’nin sektöre yön veren enerji şirketlerindendir. 1997 yılında Aksa Enerji Üretim A.Ş. olarak Kazancı Holding iştirakinde kurularak, ilk enerji faaliyetlerine 1998 yılında başlamıştır. Türkiye’nin ilk Biyogaz Santrali’ni kurmuş ve bu santrali Bursa’da faaliyete geçirmiştir.

Aksa Elektrik, encazip.com güvencesiyle tüketicilere hizmet vermektedir!

Aksa Elektrik ile encazip.com aralarında yapmış olduğu anlaşmaya göre encazip.com üzerinden geçiş yapan tüketicilerin kabul ettiği hiç bir tarife detayı sonradan değiştirilmez ve tüketici encazip.com'da gördüğü şartlarla enerji tedarik hizmetini alır. Böylece tüketiciler encazip.com güvencesiyle tasarruf etme şansını elde eder.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan ve bölgenin elektrik temin etme sıkıntısını gidermek amacıyla Hakkâri ve Mardin illerinde enerji santralleri kurarak elektrik üreten şirket, gerek yurtiçinde ve gerekse yurtdışında kurduğu fuel-oil santralleri, doğalgaz santralleri, rüzgar santralleri ve hidroelektrik santralleri ile elektrik enerjisi üretiminde ülkemizin önde gelen enerji şirketlerinden biri haline gelmiştir.

2008 yılında Ali Metin Kazancı Antalya Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’ni devreye sokan ve elektrik enerjisi üretiminde 2118 MW kurulu güce sahip olan kuruluş, kurulu güç açısından Türkiye’nin en önemli enerji şirketleri arasında yer almaktadır.

Kazancı Holding Hakkında

Kazancı Holding, Aksa Elektrik ve Aksa Enerji’nin yanı sıra jeneratör, doğalgaz, tarım, turizm vb. iş kollarında da hizmet vermektedir. 1950 yılından bu yana hizmetlerini çeşitli sektörlerde sürdüren Kazancı Holding ise özellikle enerji sektörüne yaptığı yatırımları ile ön plana çıkmaktadır.

Aksa Elektrik Tarifeleri Hakkında

Aksa Elektrik’in Standart Tarife, Zamsız Tarife, Sürekli Tarife, Merhaba Tarifesi, Esnek Tarife gibi farklı sözleşme türleri vardır. Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre seçim yapabileceği bu tarifelerin detaylarını, aşağıdaki alt başlıklarda bulabilirsiniz:

Standart Tarife

Serbest tüketici statüsünde olarak Aksa Elektrik’in Standart tarifesine başvuruda bulunarak, elektrik faturanızın indirimli gelmesini sağlayabilirsiniz. Aylık elektrik faturanızın 145 TL ve üzerinde gelmesi durumunda, bu şirket ile anlaşma yaptığınız indirim oranınız sabit olarak her ay faturanıza yansıyacaktır. Sözleşme süreniz boyunca aktif enerji birim fiyatı üzerinden, yani ulusal tarifedeki açıklanan birim fiyat üzerinden yüzde oranında indirim alarak elektrik faturanızın daha düşük tutarlara inmesini sağlayabilirsiniz.

Zamsız Tarife

Bu tarifede, sözleşme başlangıç tarihinden sözleşme bitiş tarihine kadar olan süreçte ulusal tarife birim fiyatı zamlansa dahi anlaşma yaptığınız birim fiyatınız değişiklik göstermeyecektir. Yani elektrik faturanızda göreceğiniz anlaşmalı birim fiyatınız, sözleşmenizin bitimine kadar hep sabit kalacaktır. Aylık 145 TL ve üzerinde fatura ödeyen tüm mesken, ticarethane ve sanayi aboneleri bu tarifeden yararlanabilirler.

Sürekli Tarife

Serbest tüketici statüsünde olan, yani elektrik faturası aylık 145 TL ve üzerinde olan bütün mesken, ticarethane ve sanayi aboneleri Aksa Elektrik tarafından sunulan bu tarifeden yararlanabiliyorlar. Sözleşme süreniz boyunca ikili anlaşma kapsamında size sunulan indirim oranını değişmeksizin elektrik faturanızda sabit olarak göreceksiniz. EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından belirlenen ulusal tarife birim fiyatı üzerinden; ulusal tarifeye indirim de olsa, zam da gelse geçerli indirim oranını sabit bir şekilde alacaksınız. Bu tarifedeki indirim oranı birim fiyat üzerinden hesaplanarak sizlere sunuluyor ve aylık fatura tutarı 145 TL üzerindeki abonelerin hepsi bu tarifeden yararlanabiliyor.

Merhaba Tarifesi

İndirimli olarak elektrik kullanabilmek için serbest tüketici statüsünde olunması gerektiğinden dolayı, elektrik faturanızın 145 TL ve üzerinde olması durumunda Aksa Elektrik tarafından sunulan Merhaba tarifesinden yararlanabilirsiniz. Bu tarifedeki ayrıcalık ise, Aksa Elektrik tarafından kesilecek ilk faturanızın bedavaya gelmesidir. Mevcut sözleşme süresi ile ikili anlaşma yaptığınız durumda Aksa Elektrik çıkacak ilk faturanızı sizlere hediye edecektir. Tüm mesken ve ticarethane aboneleri serbest tüketici olmak şartı ile bu tarifeden yararlanabilirler.

Esnek Tarife

EPDK tarafından belirlenen limit olarak sayacınız 2000 Kwh tüketime ulaştığı durumda Aksa Elektrik’in indirimli tarifelerinden yararlanabilirsiniz. Bu tarifedeki en önemli özellik genel anlamda birçok sektörde yer alan sözleşmelerin hemen hemen hepsinde bulunan süre taahhüdünün olmamasıdır. Mevcut tarife üzerinden ikili anlaşma yaptığınız durumda, sözleşmede yer alan indirim oranınızı bu şirketten kullandığınız süre boyunca faturanızda görmenizin yanı sıra dilediğiniz zaman herhangi bir cezai bedel ödemeden, hiçbir zarara uğramadan anlaşmanızı feshedebilirsiniz.

Aksa Elektrik Satış A.Ş. Hakkında

Aksa Elektrik enerji ticareti faaliyetlerine 2004 yılında Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK)’dan aldığı lisans ile başlamıştır. Şirket, toptan elektrik satışının yanı sıra perakende elektrik faaliyetlerine de devam etmekte olup ikili anlaşmalar ile serbest tüketici konumunda olan tüketicilere indirimli elektrik sunmaktadır.

Şirketin Dağıtım Faaliyetleri

Aksa Elektrik, elektrik üretimi, toptan ve perakende satışı faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye’de dağıtım faaliyetlerinde de bulunmaktadır. Özelleştirme ihaleleri sırasında pek çok ihaleye katılmış olan firma iki ayrı dağıtım bölgesinde bu ihaleyi kazanarak dağıtım faaliyetlerine başlamıştır.

Çoruh dağıtım ve Fırat dağıtım bölgelerinde faaliyet gösteren şirket, 1 Aralık 2009 tarihinden itibaren ikili anlaşmalar ile enerji satışı faaliyetleri ve dağıtım hizmetlerine ağırlık vermiştir. Kasım 2009’da Çoruh dağıtım bölgesinde hizmetleri devir alan firma, Şubat 2010’da ise Fırat bölgesindeki dağıtım ihalesini kazanmıştır. Böylelikle 9 ayrı ilde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini sürdürmektedir.