Akedaş Perakende Elektrik Satış A.Ş.

Akedaş

Akedaş, görevli bir elektrik tedarikçisi olarak Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde hizmet vermektedir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından lisanslandırılmış olan Akedaş, perakende satış lisansı ile hizmetlerini sürdürmektedir. Kendi bölgesindeki serbest tüketiciler dâhil olmak üzere Türkiye’deki tüm serbest tüketicilere indirimli elektrik tedariki sağlayabilmektedir.

Akedaş EPSAŞ Hakkında

1997 yılında Yatırımcılar Konsorsiyumu; KİPAŞ K.MARAŞ İPLİK PAMUK SAN. TİC. A.Ş., ARSAN TEKSTİL TİC. SAN. A.Ş., NAZAR TEKSTİL TİC. SAN.A.Ş., İSKUR TEKSTİL ENERJİ TİC. SAN.A.Ş., KURTEKS TEKSTİL ENERJİ TİC. SAN.A.Ş. ve FARSAN İNŞ. TEKS. SAN. TİC. A.Ş., yürütülen özelleştirme sürecinde Adıyaman-Kahramanmaraş bölgesindeki elektrik faaliyetlerini yürütebilmek amacıyla yapılan ihaleyi kazanmış ve AKEDAŞ EDAŞ’ı kurmuştur. Konsorsiyum, ilerleyen yıllarda enerji piyasasında gerçekleşen yeni düzenlemeler çerçevesinde lisanslarını ve anlaşmalarını yeniden yapılandırmış ve 01.01.2011’de bölgede işletmeyi devralmıştır.

Şirket, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinin görevli elektrik tedarikçisi olarak bu bölgede müşterilerinin elektrik enerjisinin bakım ve onarımından sorumlu olarak, tüm şebekelerin ve hatların bakım ve onarımı alanında hizmet vermektedir. Akedaş, bölgesindeki dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini bir arada sürdürmeye devam ederken, EPDK tarafından 2012 yılı sonunda alınan ve 2013 yılı itibariyle uygulanan kararlar neticesinde perakende satış faaliyetlerini birbirinden ayırmıştır. 01.01.2013 tarihi itibariyle dağıtım faaliyetlerinin perakende satış faaliyetlerinden ayrılmasıyla Akedaş Elektrik Perakende Satış A.Ş kurulmuştur. Dolayısı ile Akedaş EDAŞ, tüm dağıtım çalışmalarını kendi bünyesinde sürdürmeye devam ederken, perakende satış hizmetlerini ise kurulmuş olan AKEDAŞ Perakende Elektrik Satış A.Ş.’ye devretmiştir. Bundan böyle mevcut bölgenin dağıtım şirketi AKEDAŞ EDAŞ, görevli elektrik tedarikçisi ise AKEDAŞ EPSAŞ olmuştur.

Akedaş’ın İndirimli Tarifeleri encazip’te!

encazip.com tedarikçilerinden olan Akedaş, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde ve tüm Türkiye’de serbest tüketicilere indirimli elektrik tedariki gerçekleştirmektedir. Bölgesinin tüm elektrik ihtiyacını karşılamak ve Türkiye’de markalaşma hedefleri olmakla birlikte, encazip.com ile markalaşma hedefine bir adım daha yaklaşmaktadır. Siz de encazip.com’da yer alan, Akedaş’ın da aralarında bulunduğu birçok tedarikçi arasında kıyaslama yapabilir ve hemen ucuz elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

Akedaş Elektrik Abonelik İşlemleri

Akedaş, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde ikamet eden elektrik tüketicileri için başvuru noktasıdır. Abonelik başvurusunda bulunma, elektrik açtırma gibi işlemler için Akedaş'a başvurmanız gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Elektriğin siz sözleşmeyi imzaladıktan sonra, mevcut kullanım yeri içerisinde 2 gün, dışında ise en geç 5 gün içerisinde kullanıma açılmış olması gerekmektedir.

Akedaş Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik Fotokopisi
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

İlk abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Akedaş ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır! Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Akedaş Elektrik Abonelik Ücreti 2023

Elektrik abonelik ücreti güvence bedeline göre değişmekte ve sayacın bağlantı gücüne göre hesaplanmaktadır. EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca yeni bir abonelik başvurusunda bulunacak olan tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri zorunludur. Güvence bedeli her abonenin faturalarını ödememe riskine karşı görevli elektrik tedarikçileri tarafından talep edilen bir bedeldir. Alınacak olan bu abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye geri iade edilir. 2023 yılı Akedaş Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda bu ücretler gösterilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2023 yılı için geçerli bedellerdir.

Akedaş İndirimli Elektrik Başvurusu

Bahsettiğimiz üzere Akedaş bir görevli elektrik şirketidir. Sahip olduğu lisansı ile şirkete verilen görev dışında diğer elektrik tedarikçileri gibi tüm bölgedeki elektrik tüketicilerine indirimli elektrik tedariki sağlayabilmektedir. Akedaş indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla irtibata geçebilir, gerekli işlemleriniz için yardım alabilirsiniz.

145 TL üzerinde faturanız varsa serbest tüketici yönetmelikleri kapsamında indirimli elektrik kullanabilirsiniz. Diğer bölgelerde bulunan aboneler gibi Akedaş'ın görev bölgesi olan Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde ikamet eden ve aylık ortalama 145 TL üzerinde elektrik faturası olan vatandaşlar elektrik tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir.

Akedaş Elektrik dışında encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Akedaş Elektrik Tarifeleri

Akedaş, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş olan tüm tüketicilerin elektrik enerjisini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür.Akedaş Şubat 2023 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 1.55 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.60 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Akedaş Elektrik Perakende Satış

Adres: Gayberli Mahallesi, 28045. Sk. No:14, 46040 Kahramanmaraş Merkez KAHRAMANMARAŞ